skip to Main Content
baris-agaci-heykel-ayhan-tomak

   Ayhan Tomak

1970 yılında Antakya’da doğan Ayhan Tomak,1993 yılı İstanbul Üniversitesi mezunudur.

1995 yılında Ressam Erol Deneç önderliğinde kurulan İFAR RESİM grubunda yer alan sanatçı, 28 yıldır devam eden profesyonel sanat hayatı boyunca resim ve heykel alanlarında birçok eser verdi. 1995 yılında ilk sergisini İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Sergi Salonu’ndaki karma sergi ile gerçekleştiren sanatçı, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere; günümüze dek 50’yi aşkın resim, heykel sergileri ile eserlerini izleyici ve koleksiyonerlerine sunmaya devam etmektedir. Gabon Kültür Bakanlığı Müzesi ve Eskişehir Ahşap Müzesi olmak üzere 2 müzede eserleri yer almakta, dünyanın birçok ülkesindeki koleksiyonerlerle çalışmaktadır. Eserlerinde Anadolu Mitolojisi ve Helenistik Dönem izlerini kendi yorumuyla harmanlar ve eserin bir hikâye anlatıcısı olmasını sağlar. Antakya’da yaşadığı yıllarda ağaç ve ahşap yontu ile ilgili bilgi ve deneyimlerini heykellerinde kullanan sanatçı, 2000’li yıllardan itibaren ahşabı temel malzeme olarak kullanmaya başlamıştır. Yurt içi ve yurt dışı ahşap sempozyumlarında davetli katılımcı olan Ayhan Tomak, 2009’dan bu yana bireysel veya grup katılımcılardan oluşan workshoplar vermektedir. Ülkemizin farklı şehirleri dışında İngiltere’de ve Finlandiya’da da workshoplar veren sanatçı şimdilerde kursiyerleriyle Balat’taki Ayhan Tomak Atölye’de ve Çatalca Binkılıç’taki enstitü olmaya hazırlanan atölyesinde buluşmaya devam etmektedir.

Ayhan Tomak, sanat hayatına başladığı günden itibaren heykel başta olmak üzere; resim, fonksiyonel sanat, gazete ve dergiler için illüstrasyon, kurumlar için koleksiyonlar, dizi-film sektörleri için ise tek örnek olmak üzere tasarım alanlarında çalışmıştır. Aynı zamanda ahşap yontu için gerekli olan alet ve aksesuarların üretim standartları konusunda üretici firmalara danışmanlık vermektedir. 2020’den itibaren materyal olarak metali deneyimlemiş ve anıt heykel çalışmalarına başlamıştır.

İlk metal anıt heykel projesini, 2022 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurucusu olduğu ve Dönem Başkanlığını üstlendiği, 11 Balkan ülkesinden 23 şehrin Belediye Başkanları tarafından oluşan B40 Balkan Şehirleri Ağı için başlattı. Ayhan Tomak’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi talebiyle ortaya koyduğu 6,20 metre uzunluğundaki bu eser, Kasım 2022 itibariyle B40 Balkan Şehirleri Parkı’nda izleyiciye sunulmuştur. Ülkemizin değerli üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrencilerle bilgilerini paylaşan Ayhan Tomak, şimdilerde mesleki tecrübelerinden edindiği bilgileri kaydettiği bir kitap yayımlamak üzere çalışmaktadır.

 

KARMA SERGİLER

ETKİNLİKLER

Back To Top
×Close search
Search